2014-arhiva

Cea de-a patra ediţie a Divan Film Festival a avut loc anul în 2013 în perioada 26 august – 1 septembrie, la Portul Cultural Cetate, prilej cu care „degustătorii de Film şi Artă culinară” au putut viziona pelicule ce poartă semnătura unor importanţi egizori din Serbia, Grecia, Albania, Bulgaria, Turcia, Croația, Slovenia, Macedonia și Kosovo, creaţii care provoacă rîsul spectatorilor prin cele mai diferite forme de umor: moștenirea lui Nastratin Hogea şi Păcală (Petăr cel Isteţ la bulgari şi macedoneni), dusă la absurd, ironie delicată sau autoironie lucidă, satira socială detașată sau virată în culori întunecate. Ediţia de anul acesta a Divan Film Festival a fost dedicată, aşadar, comediei balcanice.

„Umorul negru a devenit o marcă balcanică, care înseamnă, de fapt, acea capacitate de a râde în momente tragice chiar şi de cele mai serioase lucruri, ceea ce i-a făcut pe localnici să străbată mai uşor o istorie dacă nu vitregă, măcar foarte dramatică, inclusiv în ultimii ani”, spune Marian Ţuţui, directorul artistic al festivalului.
Selecția filmelor invitate să reprezinte „comedia balcanică” a cuprins câteva dintre peliculele reprezentative ale genului, precum „Cine cântă acolo? / Ko to tamo peva” (1980, regia Slobodan Sijan), votat de către Academia iugoslavă de film, în 1996, ca cel mai bun film iugoslav din toate timpurile, dar şi câteva comedii balcanice practic necunoscute publicului românesc, precum coproducţia Slovenia – Croaţia premiată la San Sebastian şi Toronto, „De la un mormânt la altul/ Odgrobadogroba”.
Comediile recente, care vor au putut fi vizionate doar în cadrul Divan Film Festival, deţin recordurile de box-office pentru ultimii ani în Albania, Slovenia, Bulgaria şi Croaţia.
Din 2012, odată cu festivalul filmului şi gastronomiei balcanice, organizatorul manifestării, Fundaţia pentru poezie „Mircea Dinescu”, organizează şi un simpozion internaţional dedicat filmului balcanic, un fenomen transnaţional despre care specialiştii discută încă din anii `80 – perioada marilor succese internaţionale ale unor cineaşti precum Emir Kusturica şi Theo Anghelopoulos. Anul acesta, simpozionul va fi dedicat, de asemenea, comediei balcanice şi va avea oaspeţi din Grecia, Serbia, Bulgaria, Croaţia, Marea Britanie şi Albania.
Din program nu vor lipsi nici concertele, spectacolele culinare, expoziţiile şi invitații de seamă.
„Divanul Degustătorilor de Film şi Artă Culinară” are loc în fiecare an, la sfârşitul lunii august, în localitatea Cetate din judeţul Dolj. Divan Film Festival este prezentat de Canalul de filme TV 1000, finanţat de Central Naţional al Cinematografiei şi susţinut de Institutul Cultural Român.
Manifestările beneficiază şi de sprijinul Consiliului Judeţean Dolj, Primăriei Cetate, Primăriei Calafat.

Iată programul manifestărilor:

LUNI 26 AUGUST
1. Ora 19.00
Lansarea volumului “Evadarea din Balcani” (Comunicările primului simpozion de cinema balcanic de la Cetate, 23- 25 august 2012).
Prezintă criticul de cinema Magda Mihăilescu
2. Ora 19.30
Concert
3. Ora 22.00
Cine cântă acolo?/ Who’s Singin’ Over There?/ Ko to tamo peva (1980, Iugoslavia, sc. Dušan Kovacević, r. Slobodan Sijan, i. Božidar Bota Nikolić, cu: Pavle Vujisić, Dragan Nikolić, Danilo Bata Stojković, Aleksandar Bercek, Slavko Stimac, comedie neagră, 86 min.)
Premiul juriului la Montreal (1981), Premiul Arena de Aur la Pola în 1980 pentru cel mai bun actor în rol secundar (Aleksandar Bercek)
Votat ca cel mai bun film iugoslav din toate timpurile în 1996 de către Academia iugoslavă de film
Participă regizorul Slobodan Sijan

MARŢI 27 AUGUST
1. Ora 9.45
Program de scurtmetraje din Turcia şi România (14+12+10+15+15+9+33+18+9=118 min.)
Tăcut/ Silent/ Sessiz be deng (2012, Turcia, sc. şi r. Lokman Rezan Yeşilbaş, i. Türksoy
Gölebey, cu: Belçim Bilgin şi Cem Bender, 14 min.)
Palme d`Or pentru scurtmetraj la Cannes, 2012.

Pastila fericirii/ Happiness Pill (2012, r. Cecilia Felmeri, 12 min.)
Hăis cea (2013, r. Alexandru Mihai, 10 min.)
Grindcore (2013, r. Ioachim Ciobanu, 15 min.)
Gândacul (2012, r. Cătălin Drăghici, 15 min.)
12 minute/ 12 Min (2012, r. Nicolae Constantin Tănase, 33 min.)
Şanţul/ The Ditch (2012, r. Adrian Silişteanu, 18 min.)
Participă regizorul Cătălin Drăghici
2. Ora 11.30
Simpozionul internaţional “Comedia balcanică” (partea I)
Moderator: Marian Ţuţui
Participă: Dana Duma, Titus Vîjeu, Antonio Mitchievici, Elektra Venaki (Grecia), Aleksandra Milovanović, Aleksandar Erdeljanović (Serbia), Antonia Kovaceva (Bulgaria), Jurica Pavicić (Croaţia)
3. Ora 17.00
Program de scurtmetraje din Bulgaria şi Albania (10+9+7+30+27+23+12+12+29
= 127 min.)
Săritură/ Jump/ Skok (2012, Bulgaria, r. Petăr Vălceanov şi Kristina Grozeva, 30 min.)
Premiul de interpretare pentru Stefan Denioliubov la Festivalul Trandafirul de Aur de la Varna
Câinele galben/ Yellow Dog/ Jălto kuce (2012, Bulgaria, sc. Maria Nikolova şi Sotir Ghelev, r. Maria Nikolova, i. Voiceh Todorov, 27 min.)
Prinţul de parafină/ Prince of Paraffin/ Parafeniat prinţ (2012, Bulgaria, r. Pavel G. Vesnakov, 23 min.)
Marele premiu Trandafirul de Aur pentru cel mai bun scurtmetraj la Varna
Magazin de familie/ Family Market (2010, Albania, sc. Fabio Bego, r. Tan Kazazi, i. Royald Elezaj, cu: Sokol Angjeli, Ervin Bejleri, Gezim Rudi şi Amos Zaharia, film de acţiune, 12 min.)
Scările/ Stairs/ Shkallet (2008, sc. Artan Minarolli, r. Ilir Harxhi, i. Claus Betzl, cu: Genc Fuga, Naun Shundi, Agnese Vuhtaj şi Margarita Xhepa, comedie neagră, 29 min.)
Premiul pentru cel mai bun scurtmetraj albanez la Tirana Inetrnatiuonal Film Festival, premiul cea mai bună actriţă (Margarita Xhepa) la Shqip Short Film Fest (Priştina) şi menţiune la Festivalul Cinemed de la Montpellier
Participă criticul Antonia Kovaceva şi regizorii Enno Milkani şi Ilir Harxhi (Albania)

4. Ora 19.30
Vernisajul expoziţiei de caricatură “Românii şi bulgarii în Schengen”

Participă Elena Velikova, curator al Galeriei de artă din Ruse şi caricaturistul Valentin Gheorghiev (Bulgaria)
5. Ora 21.00
Misiunea Londra/ Mission London/ Misia London (2010, Bulgaria- M.Britanie- Ungaria- Macedonia- Suedia, sc. Deliana Maneva, Dimităr Mitovski şi Alek Popov, r. Dimităr Mitovski, i. Nenad Boroevich, cu: Julian Vergov, Alan Ford, Ana Papadopulu, Ralph Brown, Kosta Baniciarov, Ernestina Şinova, cel mai mare succes de box-office din Bulgaria după 1989, 110 min.?)
Participă regizorul Dimităr Mitovski şi criticul Antonia Kovaceva
MIERCURI 28 AUGUST
1. Ora 10.00
Excursie la Vidin şi Belogradcik
2. Ora 11.00
Proiecţie pentru copii
Robinson Crusoe/ Il racconto della giungla (1974, România- Italia, sc. Alan Thornton, Alberto Chimenz, Francesco Maurizio Guido şi Victor Antonescu, r. Victor Antonescu şi Francesco Maurizio Guido, i. Anca Barbu şi Elio Gagliardo, voci: Anda Călugăreanu, Nucu Păunescu, Horia Căciulescu, Ion Caramitru, Alexandru Halic, Louisa Derderian, Mircea Basta şi Simion Valeriu, desen animat, 88 min.)
3. Ora 20.45
Reportaj despre prima ediţie (2009) a Divanului iubitorilor de film şi artă culinară (2009, Albania, r. Enno Milkani, 30 min.)
Cu participarea regizorului Enno Milkani
4. Ora 21.30
De la un mormânt la altul/ Gravehopping/ Odgrobadogroba (2005, Slovenia- Croaţia, sc. şi r. Jan Cvitković, i. Simon Tansek, cu: Gregor Baković, Drago Milinović, Sonja Savić i Mojca Fatur, comedie, 103 min., v.slov., s.rom. şi engl.)

Marele premiu la Festivalul filmului tânăr est-european de la Cottbus, premiul pentru cel mai bun nou regizor la San Sebastian, alte premii la Toronto, Sofia şi Ljubljana.

Cu participarea actriţei Mojca Fatur
4. Ora 22.30
Concert
JOI 29 AUGUST
1. Ora 10.00
Drumul pe care îl avem în faţă/ The Road Ahead/ La route devant (2011, Canada-Bulgaria, sc. şi r. Stefan Ivanov, i. Stefan Ivanov şi Gheo Ivanov, documentar, 94 min., v.bulg., s.rom. şi engl.)
Prezintă criticul Aleksander Ianakiev

2. Ora 11.45
Simpozionul internaţional “Comedia balcanică” (partea a II-a)
Moderator: Marian Ţuţui
Participă Mihai Fulger, Constantin Pârvulescu, Lydia Papadimitrou (M.Britanie), Aleksandăr Ianakiev (Bulgaria), Enno Milkani (Albania), Jana Dudková (Slovacia) şi Ghergana Donceva (Bulgaria)
3. Ora 13.00
Show culinar cu chef Dejan Milovanović (Serbia)
4. Ora 17.00
Program de scurtmetraje din Grecia şi Kosovo (13+10+6+5+10+14+18+16+ 12+22+17= 130 min.)
În public/ In Public/ Se kini thea (2011, Grecia, sc. Maria Ligkou, r. Stevi Panagiotaki şi Maria Ligkou, i. Panos Mitsios, cu: Kostas Gakis, Angelina Paraskevaidi, Michalis Georgitsis şi Antonis Chatzis,10 min.)
Clovni/ Clowns/ (2012, Grecia, sc. şi r. Dimitris Nakos, i. Dimitris Koukas, 6 min.)
Stella şi cu mine/ Stella and I/ Stella ki ego (2012, Grecia, sc. Dimitris Nakos, r. Amerissa Basta, i. Dimitris Koukas, cu: Andreas Chronopoulos şi Xenia Andresaki, 5 min.)
Faţetele singurătăţii/ Facets of Loliness/ (2011, Grecia, sc., r. şi i. Asimina Proedrou, cu: Kristin Weiben, Yiannis Iliadis, Assimina Proedrou, Lefki Vrana,10 min.)
Premiul întâi la Online Short Film Festival altcineAction!
Taie-te, naibii!/ Cut Damn!/ /Kof to! (2011, Greece, sc. Agelos Kyritsis şi Katerina Pipergia, r. Bill Kalamakis, i. Vasilis Sarioglou, cu: Errikos Litsis, Kostas Ksikominos, Aggeliki Emmanouel şi Alekos Pangalos, 14 min.)
Clefăitorii/ Munchies (2012, Grecia, sc. Romanos Argyropoulos – Ioannou şi Konstantinos Stagkikas, r. Romanos Argyropoulos – Ioannou, i. Wiktor Roch Dobraczynski, cu: Elias Moulas, Yannis Niarros, Andreas Stroblos, Makis Tzakis şi Yannis Markostamos, 18 min.)
Coloana/ The Row/ Kolona (2012, Kosovo, sc. Besian Hzsay, r.Ujkan Hysaj, i. Samir Karahoda, cu: Sunaj Raqa, Vlado Jovanovski, Arbnesha Grabovci, 22 min.)
Premiul pentru cel mai bun scurtmetraj străin la Fsetivalul internaţional Asiana (Coreea de Sud), alte premii la Cleveland, Roma , Monterrey şi Varşovia.

Caseta de nuntă/ The Wedding Tape/ Kaseta e dasmës (2011, Kosovo- Germania, r. Ariel Shaban, i. Gazmend Bajri, cu: Vlora Ismajli, Albulena Kryeziu şi Çun Lajçi, 17 min.)
Participă criticul Elektra Venaki şi regizorul Bill Kalamakis
5. Ora 21.00
Medalion Miloš Radović
Patria mea/ My Country/ Moja domovina/ (1998, Iugoslavia, r. Miloš Radović, scurtmetraj, 10 min.)
Moartea neaşteptată şi timpurie a colonelului K.K./ The Sudden and Untimely Death of Colonel K.K./ Iznenadna i prerana smrt pukovnika K.K (1987, Iugoslavia, r. Miloš Radović, 7 min.)

Premiul juriului pentru scurtmetraj, Cannes, 1997

Participă criticul Aleksandra Milovanović
5. Ora 21.30
Trăind periculos/ Living Dangerously/ Vios kai politeia (1987, Grecia, sc. şi r. Nikos Perakis, i. Giorgos Panoussopoulos, cu: Giorgos Kimoulis, Dimitris Kallivokas, Yorgos Kotanidis, Pavlos Kotoyannidis şi Vanna Barba, comedie, 105 mon.)

Premiul pentru cel mai bun montaj (Yannis Tsitsopoulos) la Salonic (1987)

Participă regizorul Nikos Perakis şi criticul Elektra Venaki, editor al Altcine.com
VINERI 30 AUGUST
1.Ora 10.00
Program de scurtmetraje din Macedonia, Croaţia şi Grecia (15+21+30+22+17+18= 123 min.)
Omul care avea obiceiul de a mă lovi în cap cu umbrela/ The Man in the Habit of Hitting Me on the Head with an Umbrella/ Čovekot so čudna navika da me udira so čadorot po glava (2011, Macedonia, r. Vardan Tozija, 15 min.)
Capătul lumii/ The End of the World/ Krajot na svetot (2011, Macedonia, r. Jani Bojadzi, cu: Meto Jovanovski şi Vlado Jovanosvki, 21 min.)
Cusătoresele/ Seamstresses/ Şivachkite (2010, r. Biljana Garvanlieva, documentar, 30 min.)
Marele premiu Inima oraşului Sarajevo pentru cel mai bun documentar şi premiul pentru cel mai bun documentar şi cel mai bun regizor macedonean la Asterfest (Macedonia)
Dealul fermecat/ Magic Hill/ Volşebnijot rid (2010, Macedonia, r. Petar Dzurovski, documentar, 22 min.)
Lună galbenă/ Yellow Moon/ Žuti mjesec (2010, Croaţia, sc. şi r. Zvonimir Jurić, i. Jakov Lerotić, cu: Lana Barić şi Marija Škaričić, 17 min.)
Selecţionat la Berlinale, 2010.
Sfinx/ Sphinx/ Sfinks (2012, Grecia, sc. şi r. Konstantinos Karamagkiolis, i. Aggelos Mantzios, cu: Manos Vakousis, Elias Moulas, Efthimis Zisakis, Alexandros Chrysanthopoulos şi Pavlos Iordanopoulos, 18 min.)
Participă criticul Jurica Pavicić (Croaţia) şi regizorul Jani Bojadzi (Macedonia)
2. Ora 13.00
Spectacol culinar aromânesc susţinut de Fundaţia Muşata aromână
3. Ora 17.00
Filme mute despre aromâni cu acompaniament muzical (5+6= 11 min.)
Scene din viaţa aromânilor din Pind (1911, r. şi i. Ienache şi Miltiade Manakia, 5 min., ins.rom.)
Excursie în Macedonia turcească (1911, r. şi i. Ienache şi Miltiade Manakia, 6 min., ins.rom.)
4. Ora 17.30
Program de animaţie balcanică şi despre Balcani (10+9+7+8+9+7+15+3=68 min.)
Căsătoria/ Jenitba (1985, Bulgaria, sc. şi r. Slav Bakalov si Rumen Petkov, i. Feodor Arnaudov, desen animat, 10 min.) Palme d`Or pentru cel mai bun scurtmetraj la Cannes

Cei trei prostănaci/ The Three Fools/ Trimata glupaţi (1970, Bulgaria, r. Donio Donev, desen animat, 9 min.)

Cei trei prostănaci şi vaca/ The Three Fools and the Cow/ Trimata glupatsi i kravata (1974, Bulgaria, r. Donio Donev, desen animat, 7 min.)

Masca celebrităţii/ Mask of Fame/ Maska e fames (2011, Albania, r. Genc Buxheli şi Marin Bezatlliu, desen animat după Dino Buzzati, 8 min.)
Dansul s-a terminat,Maria/ The Dance is Over, Maria/ Finili su Mare bali/ (2013, Croaţia, sc. Natko Stipaničev şi Josip Žuvan, r. Natko Stipaničev, a. Ognjen Tutek,şi Natko Stipaničev, desen animat, 9 min.)
Rabbitland (2013, Serbia, r. şi a. Ana Nedeljkovic şi Nikola Majdak, i. Nikola Majdak, desen animat, 7 min.)
Premiul Ursul de Cristal pentru scurtmetraj (acordat de juriul 14 plus) la Berlinale
Insula lătrăturilor/ Chienne d’histoire/ Barking Island (2010, Franţa- Turcia, sc. Karine Mayloumian şi Serge Avedikian, r. Serge Avedikian, i. Frédéric Tribolet, desen animat, 15 min., v.fr., s.rom. şi engl.)
Palme d`Or pentru cel mai bun scurtmetraj
Oktapodi (2007, Franţa, r. Julien Bocabeille, François- Xavier Chanioux, Olivier Delabarre, Thierry Marchand, Quentin Marmier şi Emud Mokhberi, 3 min.)
Nominalizat la Oscar in 2009 pentru desen animat de scurtmetraj, premii la Annecy, Casablanca, Hiroshima şi Zagreb
Participă criticii Aleksandăr Ianakiev (Bulgaria) şi Jurica Pavicić (Croaţia)
5. Ora 21.00
Sonja şi taurul/ Sonja and the Bull/ Sonja i bik (2012, Croaţia, r. Vlatka Vorkapić, 102 min.)
Participă regizoarea Vlatka Vorkapić şi criticul Jurica Pavicić
SÂMBĂTĂ 31 AUGUST
1. Ora 10.00
Program de scurtmetraje din Serbia şi România (35+30+9+7+16+18+21+20= 156 min.)
Sunt tot ceea ce mi-am dorit să am/ I Already am Everything I Want to Have/ Ja vec
jasam sve one sto zelim da imam (2010, Serbia, sc. şi r. Dane Komljen, i. Relja Ilić, cu:
Pedja Damnijanović, Ivan Djordjević, Dragana Milosević şi Bojana Zecević
35 min) Premiul III al secţiunii Cinéfondation la Cannes
Când am fost băiat, eram fată/ When I was a Boy, I was a girl/ Ja kada sam bila klinac, bila sam klinka (2013, Serbia, r. şi i. Ivana Todorović, documentar, 30 min.)

Selecţionat la Berlinale (2013)

Cod roşu/ Red Code (2013, r. Hanno Hofer, 9 min.)
Maci cu bolero/ Poppies with Bolero (2012, r. Gabriel Boholţ, 7 min.)
Premiul pentru cel mai bun film mut al International Student Film Festival Hollywood
Claudiu şi crapii/ Claudiu and the Carps (2013, r. Andrei Tănase, 16 min.)
Chefu`/ House Party (2011, r. Adrian Sitaru, 18 min.)
Wonderland/ Pepsi (2013, r. Peter Kerek, 21 min.)
În acvariu/ In the Fishbowl (2013, regia Tudor Cristian Jurgiu, 20 min.) Premiul III al Cinefondation la Cannes, 2013
Participă regizorul Tudor Cristian Jurgiu şi criticul Aleksandra Milovanović
2. Ora 17.00
Balkan Bazaar/ Balkan Pazar (2011, Albania- Italia, sc. şi r. Edmond Budina, i. Daniele Baldacci, cu: Catherine Wilkening, Veronica Gentili, Edmond Budina, Luca Lionello, Visar Vishka, comedie, 91 min.)
Cea mai recentă şi mai bună comedie albaneză din ultimii 10 ani şi între primele trei comedii albaneze din toate timpurile
Participă regizorul şi producătorul Eno Milkani
3. Ora 21.00
20 de ani de la premieră
È pericoloso sporgersi/ Sundays on Leave/ Les dimanches de permission (1993, România- Franţa, sc. şi r. Nae Caranfil, i. Cristian Comeagă, cu: Nathalie Bonnifay, George Alexandru, Marius Stănescu, Valentin Teodosiu, Florin Călinescu, Marius Florea- Vizante, comedie dramatică, 104 min.)

Marele premiu la Bratislava, premiul criticii la Montpellier, premiul ACIN pentru debut şi scenariu (1993), premiul juriului la La Baule (1994), selecţionat în Quinzaine des Realisateurs, la Cannes (1993).
Participă regizorul Nae Caranfil, directorul de imagine Cristian Comeagă
şi actorii Marius Stănescu, Florin Zamfirescu şi Marius Stănescu- Vizante
4. Ora 22.30

Concert